Pakowanie próżniowe żywności w specjalnie zaprojektowanych plastikowych torbach lub woreczkach przed schowaniem ich w lodówce, lub spiżarni może znacząco przedłużyć jej świeżość. Należy jednak pamiętać, że istnieją zasady dotyczące pakowania próżniowego, których należy przestrzegać.
Próżniowe pakowanie owoców i warzyw
Zapakowanie próżniowo całych owoców i warzyw i przechowywanie ich w lodówce wydaje się być rozsądną koncepcją. Ma to jednak sens tylko, jeśli planujecie je skonsumować w ciągu 8-12 dni. Po tym czasie zapakowane próżniowo i przechowywane w niskich temperaturach, uwalniają pewne gazy, które mogą mieć wpływ na szczelność worka.
Poważnym problemem jest także obecność i powolny wzrost bakterii beztlenowych, podczas gdy owoce i warzywa są zamknięte próżniowo i przechowywane w lodówce bez wcześniejszych przygotowań. Bakterie te mogą znajdować się w glebie i dlatego mogą łatwo być przenoszone na owoce i warzywa.
Jak przygotować owoce i warzywa przed zapakowaniem próżniowym?
Obierz i pokrój na mniejsze porcje duże owoce i warzywa np. jabłka, natomiast mniejsze produkty, takie jak jagody, śliwki itp. możesz zostawić w całości. Następnie dokładnie umyj je pod bieżącą wodą. Dodatkowo, w przypadku warzyw, należy je "szybko" zblanszować i natychmiast umieścić w misce z wodą z lodem.
Blanszowanie wymaga umieszczenia kawałków warzyw we wrzącej wodzie na bardzo krótki czas (1-4 minuty). Wysoka temperatura zabije wszelkie ocalałe bakterie powierzchniowe i zatrzyma proces dojrzewania warzyw, natomiast krótki czas zapewni im zachowanie naturalnej sztywności. Natomiast natychmiastowe umieszczenie ich w wodzie z lodem wstrzyma wszelkie procesy gotowania.
Zanim zaczniesz próżniowo pakować tak przygotowane produkty, pamiętaj, aby dokładnie je osuszyć np. za pomocą ręcznika papierowego.
Wiele osób zamraża delikatne owoce, takie jak truskawki, maliny i awokado, aby uniknąć ich zgniecenia podczas zgrzewania próżniowego.
Jakich produktów spożywczych nie można zamykać próżniowo?
Surowe warzywa, takie jak surowa cebula i czosnek, emitują gazy, dlatego nie powinny być zamykane próżniowo. Pakowane próżniowo nie powinny być także brokuły, jarmuż, rzodkiewka, kapusta, pak choy, kalafior, brukselka i rukola.
Dlaczego warto pakować próżniowo owoce i warzywa?
Owoce zamknięte próżniowo przetrwają znacznie dłużej. Mogą przetrwać nawet dwa tygodnie, podczas gdy owoce niezamknięte próżniowo wytrzymają tylko kilka dni.
Uszczelnianie próżniowe zapobiega zepsuciu się żywności i utrzymuje jej świeżość i bezpieczeństwo do spożycia przez dłuższy okres czasu.
Porady i triki dotyczące pakowania próżniowego oraz ciekawe przepisy na dania i marynaty.