Rabarbar ma cierpki smak spożywany na surowo. Doskonale sprawdza się jednak w deserach i przysmakach, takich jak ciasta czy dżemy.
Sezon na rabarbar trwa bardzo krótko. Można go kupić w sklepach spożywczych i na targowiskach od późnej wiosny do wczesnego lata. Mrożenie rabarbaru pozwala cieszyć się nim przez cały rok.
Proces mrożenia rabarbaru jest dość prosty. W poniższym przewodniku dowiesz się, jak zamrozić rabarbar bez blanszowania.
Nie ma potrzeby wcześniejszego blanszowania, ponieważ rabarbar można zamrozić na surowo. Pokrojony rabarbar należy wstępnie zamrozić przed umieszczeniem go w torebce, aby zapobiec zbrylaniu się.
Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób mrożenia rabarbaru, zdecydowanie polecamy pakowanie próżniowe.
1. Dokładnie umyj rabarbar pod wodą, a następnie osusz.
2. Pokrój na kawałki o wielkości ok. 2 cm. Można również zamrozić całe łodygi rabarbaru.
3. Wyłóż blachę do pieczenia papierem do pieczenia. Rozłóż pokrojony rabarbar w jednej warstwie. Najlepiej pozostaw w zamrażalniku na noc lub do momentu stwardnienia.
4. Po zamrożeniu przenieś rabarbar do próżniowo zamykanej torebki FoodSaver. Zamknij worek próżniowo za pomocą zgrzewarki próżniowej FoodSaver. Tak przygotowany worek opisz datą.
5. Teraz możesz zamrozić rabarbar do momentu gdy będziesz go potrzebować.
- Odetnij liście i przechowuj tylko łodygi rabarbaru.
- Najlepiej przechowuj go w zapinanych woreczkach próżniowych, ewentualnie zawiń go w folię spożywczą. Umieść w szufladzie lodówki.
Rabarbar można najpierw rozmrozić lub przechowywać zamrożony i dodawać do przepisów. Po całkowitym rozmrożeniu rabarbaru odcedź nadmiar płynu, umieszczając rabarbar na sicie. Gotuj zgodnie z przepisem.
1. Umieść pokrojony w kostkę rabarbar w szczelnie zamkniętym worku próżniowym.
2. Otwórz zgrzewarkę próżniową. Umieść koniec worka na pasku zgrzewającym.
3. Zamknij i zablokuj pokrywę. Następnie naciśnij przycisk zgrzewania Po zakończeniu otwórz pokrywę i wyjmij opakowanie.
4. Teraz rabarbar można spokojnie zamrozić.
Oto niektóre z wielu korzyści płynących z próżniowego zamykania żywności.
- Dłuższe przechowywanie żywności. Brak kontaktu z powietrzem prowadzi do znacznie dłuższego okresu przydatności do spożycia.
- Oszczędność pieniędzy. Kupując hurtowo i zamykając próżniowo mniejsze porcje.
- Świeżość przez cały rok. Kupuj produkty w sezonie, aby cieszyć się nimi później w ciągu roku.
- Bezpieczeństwo. Brak tlenu w opakowaniu zapobiega przedostawaniu się bakterii, pleśni i grzybów.
- Oszczędność miejsca. Pakowanie próżniowe zapewnia więcej miejsca w lodówce i zamrażarce. Pozwala również na zachowaniu porządku.
Mrożony rabarbar wytrzyma mniej niż rok w zwykłej torebce włożonej do zamrażarki. Jeśli używasz torebki zapakowanej próżniowo, rabarbar możesz przechowywać w zamrażarce do 2 lat!
Porady i triki dotyczące pakowania próżniowego oraz ciekawe przepisy na dania i marynaty.