Przechowywanie surowego drobiu, zwłaszcza kurczaka, jest kluczowe dla utrzymania jego świeżości i bezpieczeństwa dla zdrowia. Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest mrożenie, które przedłuża trwałość mięsa, oraz pakowanie próżniowe, które dodatkowo zapobiega jego wysychaniu i powstawaniu oparzeliny mrozowej.
Mrożenie kurczaka to prosty sposób na przechowywanie go przez długi czas, nawet do 9 miesięcy, bez utraty jakości. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto przestrzegać kilku prostych kroków:
- Przygotowanie kurczaka: Zanim zamrozisz kurczaka, usuń nadmiar tłuszczu i pokrój mięso na odpowiednie porcje (np. filety, paski). Dzięki temu późniejsze rozmrażanie będzie łatwiejsze.
- Pakowanie: Użyj woreczków do zamrażania, usuwając z nich jak najwięcej powietrza. Można to zrobić ręcznie, jednak najbardziej efektywne będzie użycie zgrzewarki próżniowej. Jeszcze lepszą opcją jest pakowanie próżniowe, które pozwala na dokładne usunięcie powietrza i zapobieganie powstawaniu oparzeliny mrozowej.
- Oznaczanie: Oznacz woreczki datą zamrożenia i rodzajem mięsa. Pomoże to kontrolować czas przechowywania oraz ułatwi organizację w zamrażarce.
Pakowanie próżniowe to najlepszy sposób na utrzymanie jakości mrożonego mięsa. Poprzez całkowite usunięcie powietrza, minimalizuje się ryzyko powstawania tzw. oparzeliny mrozowej, która może wysuszać mięso i wpływać na jego smak oraz teksturę. Pakowanie próżniowe dodatkowo pozwala na:
- Dłuższą trwałość: Mięso zapakowane próżniowo może być bezpiecznie przechowywane w zamrażarce nawet do 12 miesięcy.
- Ochronę przed bakteriami: Usunięcie powietrza zapobiega wzrostowi bakterii, które mogą rozwijać się w mniej szczelnych opakowaniach.
- Oszczędność: Przygotowane w odpowiednich porcjach kurczaka można bez problemu przechowywać i rozmrażać wtedy, gdy jest to potrzebne. Dzięki temu można zaoszczędzić czas na gotowanie.
1. Zawsze używaj świeżego kurczaka do mrożenia i upewnij się, że został on prawidłowo przygotowany, aby uniknąć problemów zdrowotnych.
2. Podczas rozmrażania najlepiej umieścić mięso w lodówce na noc, aby powoli wracało do temperatury pokojowej, co minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii.
3. Przygotuj kurczaka i ewentualnie przekrój na większe piersi (tworząc 2 piersi), zachowaj skrawki i przygotuj mały lub duży garnek bulionu z kurczaka, dodając marchewkę, pietruszkę, czosnek, cebulę, sól i pieprz oraz cokolwiek innego, co chcesz dodać i przykrywając wodą, gotować na wolnym ogniu przez 60-75 minut. Po całkowitym ostygnięciu można go zamrozić lub użyć tego samego lub następnego dnia.
4. Upewnij się, że zawsze myjesz ręce wodą z mydłem przed i po przygotowaniu kurczaka.
5. Pamiętaj, aby zawsze pakować kurczaka przed upływem daty przydatności do spożycia podanej na opakowaniu.
Porady i triki dotyczące pakowania próżniowego oraz ciekawe przepisy na dania i marynaty.